Czym dla regionalistów jest Wielkopolska?

Szanowni Państwo,

W 2022 roku mija 60 lat od powołania Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. Stanowi to okazję między innymi do podsumowań i refleksji, również pod kątem szerszych problemów, do których należy zmieniające się wśród Wielkopolan poczucie tożsamości regionalnej oraz rola w tym zakresie towarzystw regionalnych.

Redakcja „Przeglądu Wielkopolskiego” wraz z Centrum „Instytut Wielkopolski” działającym na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowuje specjalny numer „Przeglądu” pod hasłem „Czym dla Ciebie jest Wielkopolska?”. Bardzo jej zależy na uzyskaniu odpowiedzi Prezesów a także działaczy towarzystw na pytania wymienione niżej.

Odpowiedzi - o objętości do 5 stron maszynopisu (12 tys. znaków ze spacjami) - prosimy przesyłać do dnia 8 kwietnia 2022 r. na adres: Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne, ul. Święty Marcin 80-82, 61-809 Poznań lub pocztą elektroniczną na adres: biuro@wtk.poznan.pl. Najciekawsze z nich redakcja postara się opublikować na łamach „Przeglądu Wielkopolskiego”.

PYTANIA

  1. Z czym kojarzy się Pani/Panu Wielkopolska? Co jest dla Pani/Pana symbolem tego regionu?
  2. Czy czuje się Pani/Pan Wielkopolanką/Wielkopolaninem? Dlaczego?
  3. Jakie miejsca/miejscowości podobają się Pani/Panu najbardziej w Wielkopolsce? Dlaczego?
  4. Jakie postaci kojarzą się Pani/Panu najbardziej z Wielkopolską? Dlaczego?
  5. Jakie wydarzenia kojarzą się Pani/Panu najbardziej z Wielkopolską? Dlaczego?
  6. Czym różni się – Pani/Pana zdaniem – Wielkopolska od innych regionów?
  7. Jak Pani/Pan sądzi, czy w przyszłości podział na regiony będzie mieć jakiekolwiek znaczenie? Dlaczego?

Prosimy o podpisanie wypowiedzi imieniem i nazwiskiem, podanie nazwy Towarzystwa oraz adresu do kontaktu z autorem.

Uwaga. Pod hasłem „Czym dla Ciebie jest Wielkopolska?” organizowany jest też konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Więcej: www.wtk.poznan.pl.

Z góry dziękujemy za poświęcony czas i pozytywne ustosunkowanie się do naszej prośby oraz za rozpowszechnienie tej informacji wśród zainteresowanych osób.

Prezes WTK
prof. dr hab. Jerzy Kazimierz Babiak