Musica Sacromontana 2019

XIV Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana 

Gostyń - Święta Góra, 28 września - 6 października 2019

PROGRAM

Sobota, 28 września 2019, godz. 19:30

MUZYKA KUBAŃSKA
Missa Cubana - mszę skomponował w 1996 roku do tekstu łacińskiego oraz częściowo do języków etnicznych terenów Kuby jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów kubańskich - Jose Maria Vitier. Msza dedykowana jest Matce Bożej Miłosierdzia z Cobre - patronce Kuby. Jest przykładem doskonałego połączenia elementów muzyki klasycznej z folklorem kubańskim, poprzez wprowadzenie do orkiestry sekcji ludowych instrumentów perkusyjnych. W pierwszym polskim prawykonaniu nie może zabraknąć artystów z Ameryki Południowej. Będą to: Beatriz Blanco Rojas /mezzosopran/ z Wenezueli oraz Alejandro D. Aguilera z Kuby / tenor/. Skład solistów zasili znana solistka, sopranistka Marzena Michałowska z Poznania. Pozostali artyści są również związani z Wielkopolską - Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego z Poznania, przygotowany przez prof. Marka Gandeckiego oraz orkiestra kameralna Ensable Frederic z Kalisza, prowadzona przez Maestro Adama Klocka. Na instrumentach perkusyjnych zagra José Torres z Kuby.

Niedziela, 29 września 2019, godz. 18:30

MONIUSZKO SAKRALNIE
W związku z obchodami 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentuje utwory wybrane z jego bogatego dorobku muzyki kościelnej. W wykonaniu solistów oraz zespołu usłyszymy Mszę Des - dur z roku 1780. Uzupełnieniem koncertu będzie zaprezentowanie fragmentów programów Pieśni o Ojczyźnie - dla Niepodległej oraz zestaw Pieśni do Matki Boskiej z programu Bogurodzica.

Sobota, 5 października 2019, godz. 19:30 

NIEZNANY JÓZEF ZEIDLER
Kustosz i wieloletni dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie jako pierwszy w 1965 r. odkrył i docenił wyjątkowy talent kompozytorski „polskiego Mozarta”, Józefa Zeidlera. Ten utwór, zdaniem prof. Juliana Gembalskiego i prof. Marka Toporowskiego, stawia Zeidlera na równej pozycji ze współcześnie żyjącymi, wybitnymi kompozytorami europejskimi. Dzięki staraniom ks. Zientarskiego Nieszpory zostały wydane na płycie winylowej już w 1966 r. To jedno z najwybitniejszych dzieł tego kompozytora zostanie ponownie wykonane i nagrane. Wystąpią znakomici soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział  /sopran/, Agnieszka Rehlis /mezzosopran/, Tomasz Krzysica /tenor/, Robert Gierlach /baryton/ oraz Polski Chór Kameralny, przygotowany przez Jana Łukaszewskiego.
Towarzyszyć im będzie Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Maestro Michała Klauzy.

Niedziela, 6 października 2019, godz. 18:30

WIECZÓR Z MUZYKĄ GOSPEL
Amerykańska wokalistka gospel, soul i jazz Donna Brown i jej zespół The Golden Gospel zamykają Festiwal MUSICA SACROMONTANA 2019. Artyści ci obdarzeni są znakomitymi głosami i wielką ekspresją oraz dużym stopniem uduchowienia. Usłyszymy wiązankę psalmów z m. in. When Israel Was in Egypt’s Land  czy Amazing Grace. Jeden z członków zespołu, Lee Brown, o muzyce gospel powiedział: Ja nie nauczyłem się śpiewać gospel, ja po prostu jestem gospel. To sens mojego istnienia. To muzyka i głos ludzi z Afryki, którzy przez lata byli niewolnikami na amerykańskim kontynencie, a których Bóg następnie wyzwolił. Muzyka gospel bez Jezusa jest jak koła bez samochodu. Donna Brown ma wieloletnie doświadczenie muzyczne jako wokalistka, pianistka i dyrygentka chórów. Jest absolwentką słynnej nowojorskiej szkoły The Julliard School of Music.

Więcej o Festiwalu: http://www.jozefzeidler.eu/web/index.php

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera - główny organizator Festiwalu jest laureatem Nagrody Głównej WTK za rok 2018.
Więcej materiałów na ten temat zob. "Przegląd Wielkopolski" nr 2-2019. Parse error: syntax error, unexpected '[', expecting ',' or ';' in /home/wtkpoznan/e-pw.pl/IncSubitems0.php on line 31