Zabytkowym pociągiem na Powstanie Wielkopolskie

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia serdecznie zaprasza w sobotę 29 grudnia 2018 roku wraz z innymi instytucjami oraz stowarzyszeniami na uroczystości upamiętniające setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W tym roku znów postanowiliśmy znów dość nietypowo uczcić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stanowiącego szczególny oraz wyjątkowo skuteczny zryw niepodległościowy w dziejach naszego kraju. Dzięki współpracy z Turkol Turystyka Kolejowa jedną z największych atrakcji będzie możliwość przejazdu retro Pociągiem „Powstaniec” oraz Pociągiem „Twierdza” składającym się z zabytkowego parowozu Ol49 oraz dwuosiowych wagonów pasażerskich 3 klasy z drewnianym wyposażeniem z parowozowni w Wolsztynie.

Właśnie z tej miejscowości do Poznania wyruszy 29 grudnia Pociąg „Powstaniec”. Na trasie w Luboniu około godz. 9.30 w Parku Siewcy oraz bocznicy Luvena S.A. odbędzie się inscenizacja historyczna (ulica Armii Poznań, dogodne miejsca parkingowe w pobliżu cmentarza). W jej trakcie będzie można obejrzeć zatrzymanie przez powstańców oraz rozbrojenie wojskowego eszelonu z żołnierzami pruskimi. Nie zabraknie też rozmów pertraktacyjnych oraz potyczki obu oddziałów. Dodatkową atrakcją będzie wojskowa grochówka prosto z kotła oraz bigos.

Następnie Pociąg „Powstaniec” z pasażerami (zainteresowani wsiądą do niego od razu po inscenizacji) o godz. 10.30 wyruszy na stację Poznań Główny, gdzie znajdzie się kilka minut później. Jego oprawę będą stanowić rekonstruktorzy w strojach cywilnych oraz mundurach poznańskiego garnizonu.

Pociąg Forteczny „Twierdza” wyruszy na trasę wokół Poznania o godz. 11.05. gdzie szczególny nacisk zostanie położony na dawne budownictwo militarne. W drogę powrotną wyruszymy o godz. 12.00 i w Luboniu skład znajdzie się osiem minut później.

Uczestnictwo w inscenizacji jest oczywiście bezpłatne, natomiast bilety na pociągi będzie można kupić za gotówkę u konduktora (obowiązują zniżki).

Działania na terenie naszego miasta wsparło Miasto Luboń.

Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław MaćkowiakParse error: syntax error, unexpected '[', expecting ',' or ';' in /home/wtkpoznan/e-pw.pl/IncSubitems0.php on line 31