Śladami twierdzy fortowej na Dębcu

Sobota 13 października 2018, zbiórka o godzinie 11.00 przed Technikum nr 19 przy ulicy 28 czerwca 1956 roku.

Rozpoczniemy od dość unikatowego fortu pośredniego IXa z 1877-1880, który jest jedynym tak dobrze zachowanym standardowym pruskim fortem pośrednim starszego typu. Następnie przejdziemy drogami fortecznymi do Dębiny, gdzie obejrzymy schrony mobilizacyjne zbudowane w 1914 roku w ramach przygotowań do wybuchu pierwszej wojny światowej.

Będzie można obejrzeć ufortyfikowany most kolejowy przez Wartę łączący Dębinę ze Starołęką. Zbudowano go w latach 1874-1875 w trakcie realizacji linii kolejowej łączącej Poznań z Kluczborkiem w pobliżu zewnętrznego pierścienia fortów modernizowanej poznańskiej twierdzy, przez co jego przyczółki uzyskały charakter obronny. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję znalazł się on w wydawnictwach encyklopedycznych z końca dziewiętnastego wieku obok słynnego mostu brooklyńskiego w Nowym Jorku nad rzeką East River, czy też przeprawy nad Monongahelą w Pittsburgu.

Organizatorami przedsięwzięcia jest 59. Filia Biblioteki Raczyńskich oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, przy współpracy z Ostrowską Grupą Rekonstrukcji Historycznej. Spacer odbywa się także w ramach XXV Lubońskiej Wycieczki Historycznej.

Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Przemysław MaćkowiakParse error: syntax error, unexpected '[', expecting ',' or ';' in /home/wtkpoznan/e-pw.pl/IncSubitems0.php on line 31