Pochód Polski w stulecie Sejmu Dzielnicowego  2018-12-02

W 100. rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego, który zebrał się w Poznaniu 3-5 września roku 1918,  w stolicy Wielkopolski jest organizowany „Pochód Polski”. Zgromadzenie odbędzie się w niedzielę 2 grudnia 2018 roku i nawiązuje do pochodu, w jakim ulicami miasta przeszli uczestnicy pierwszego po latach niewoli polskiego sejmu entuzjastycznie witani przez mieszkańców.

Przemarsz ponad 1100 delegatów reprezentujących Polaków z Wielkopolski, Śląska, Prus Królewskich, Warmii i Mazur oraz skupisk ludności polskiej w Niemczech a także na tych obszarach zachodnich ziem piastowskich, które po 1918 roku pozostały nadal w granicach Niemiec lub Wolnego Miasta Gdańska, był niezwykłą manifestacją polskości w ciągle jeszcze niemieckim Stadt Posen.

Po mszy św. w farze poznańskiej w niedzielę 2 grudnia o godz. 13:30 na ul. Świętosławskiej uformuje się kolumna pochodu, który następnie przez Stary Rynek, ulicami Paderewskiego, Marcinkowskiego i Piekary przejdzie pod kino Apollo i dalej pod pomnik Powstania Wielkopolskiego.

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w pochodzie reprezentacje powiatów, z których delegaci byli na zjeździe Sejmu 3-5 grudnia 1918 r. Propozycja udziału jest kierowana między innymi do starostów powiatów, które wybierały swoich delegatów na Sejm, do prezydentów miast na prawach powiatu oraz do burmistrzów miast, które później utraciły status powiatu. Są to :

z Wielkopolski

  • starostowie powiatów: Poznańskiego, Szamotulskiego, Śremskiego, Kępińskiego, Wrzesińskiego, Pleszewskiego,  Czarnkowskiego (Czarnkowsko-Trzcianeckiego), Gostyńskiego, Kościańskiego, Ostrowskiego, Gnieźnieńskiego, Krotoszyńskiego, Wschowskiego, Mogileńskiego, Żnińskiego, Nowotomyskiego, Inowrocławskiego, Ostrzeszowskiego, Jarocińskiego, Międzyrzeckiego, Średzkiego, Rawickiego, Chodzieskiego, Bydgoskiego,  Międzychodzkiego, Leszczyńskiego,  Obornickiego, Wągrowieckiego, Grodziskiego; 
  • prezydenci: Poznania, Leszna i Bydgoszczy;
  • burmistrzowie:  Strzelna, Wyrzyska, Śmigla, Odolanowa, Koźmina, Wielunia, Skwierzyny, Szubina, Babimostu, Witkowa.

z Prus Królewskich

  • starostowie powiatów : Brodnickiego, Chojnickiego, Wąbrzeskiego, Gdańskiego, Grudziądzkiego, Wałecki, Złotowski, Wejherowski, Toruński, Kartuski, Bytowski, Kościerski, Starogardzkiego, Tucholskiego, Świeckiego, Kwidzyńskiego, Chełmskiego (Chełmiński), Tczewskiego, Lubawskiego (Nowomiejski), Sztumskiego, Człuchowskiego, Puckiego,  Lęborskiego; 
  • prezydenci: Gdańska, Torunia;
  • burmistrzowie: Bytowa i Susza.

z Prus Książęcych

  • starostowie powiatów: Niborskiego (Nidzickiego), Ostródzkiego, Olsztyńskiego, Szczycieńskiego;
  • prezydent Olsztyna;
  • burmistrzowie: Barczewa, Morąga i Reszla;

ze Śląska

  • starostowie powiatów: Sycowskiego, Rybnickiego, Lublinieckiego, Kluczborskiego, Zabrskiego, Prudnickiego, Byczyńskiego, Pszczyńskiego, Gliwickiego, Tarnogórskiego, Opolskiego, Namysłowskiego, Strzeleckiego, Gurowskiego (Górowskiego), Kozielskiego (Kędzierzyńsko-kozielskiego), Raciborskiego, Niemodlińskiego, Wrocławskiego, Lignickiego (Legnickiego);
  • prezydenci: Katowic, Rybnika, Zabrza, Gliwic, Królewskiej Huty (Chorzówowa), Wrocławia, Opola, Legnicy;
  • burmistrzowie : Sycowa i Byczyny, Niemodlina.

Organizatorzy proponują, aby w skład delegacji powiatu wchodzili, obok starosty, burmistrzowie miast i wójtowie gmin, z insygniami i poprzedzani sztandarami gminnymi a także członkowie stowarzyszeń regionalnych i społeczno-kulturalnych, bractw kurkowych, związków śpiewaczych i grup rekonstrukcyjnych. 

Oczekiwany jest udział w pochodzie władz wojewódzkich oraz mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Honorowe miejsce jest przewidziane dla potomków delegatów i delegowanych na Polski Sejm Dzielnicowy.

Na zakończenie pochodu jego uczestnicy złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i odśpiewają Rotę.

Po zakończeniu uroczystości na uczestników pochodu będzie czekał poczęstunek z kuchni polowej.

Honorowy patronat nad obchodami objął Marszałeka Sejmu RP.

Główni organizatorzy: Wojewoda Wielkopolski oraz Fundacja Zakłady Kórnickie.

Partner naukowy: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Konwent Starostów Wielkopolski, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Unia Wielkopolan,  Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne.

Patroni medialni: Telewizja Polska Oddział Poznań, "Rzeczpospolita".

Więcej informacji na stronach:

  • www.tytus.edu.pl
  • www.wtk.poznan.pl 
  • www.ptpn.poznan.pl 
  • www.unia.wielkopolan.pl
  • www.polskisejmdzielnicowy.pl 

Pytania oraz zgłoszenia uczestnictwa prosimy kierować na adres: psd@fzk.pl